توسعه دانش

ژيروسكوپ Gyroscope

      کلمه ژیروسکوپ از دو کلمه Gyro به معنای دوران و Scope به معنای نشان دادن تشکیل شده است لذا آنرا دوران نما می‌توان گفت که وظیفه خود یعنی نمایش دوران را بیان می‌کند.

    در تمام وسایل حرکتی اطلاع از موقعیت و زاویه جسم و سرعت زوایه‌ای آن امری ضروری است، چرا که بدون اطلاع از وضعیت جسم کنترل آن به سمت هدف غیر ممکن بوده و امری محال به نظر می‌رسد. به دست آوردن این اطلاعات از روی زمین کاری بسیار پیچیده در عین حال سخت و در بعضی موارد غیر ممکن است، در صورت امکانپذیری تاخیر زمانی برای اجسامی مثل روبوت حیاتی بوده و موجب انحراف مسیر روبوت می‌شود.

    ژیروسکوپها سنسورهایی می‌باشند که ما از آنها جهت به دست آوردن سرعت زاویه‌ای و موقعیت زاویه‌ای استفاده می کنیم با پردازش این اطلاعات می‌توان موقعیت کلی روبوت را نیز بر اساس محاسبات به دست آورد.

    ژیروسکوپ عضو اصلی سیستمهای هدایت اینرسی می‌باشد. سیستم هدایت اینرسی که در ناوبری اینرسی مورد استفاده قرار می‌گیرند سیستمهایی هستند که جهت مشخص کردن موقعیت یک متحرک با استفاده از متغییر های اینرسی آن مثل سرعت و شتاب که این امر از طریق اندازه گیری این کمیتها توسط حس کننده اینرسی انجام می‌گیرد. در حالت کلی سیستم هدایت اینرسی عبارت است از ژیروسکوپ ها و شتاب‌سنجها که بر روی پایه ثبات اینرسی نصب می‌شوند.

    وظیفه اصلی ژیروسکوپ ها ایجاد یک دستگاه مختصات مرجع است و شتاب سنجها شتاب متحرک در امتداد چنین محورهایی را اندازه می‌گیرند که این شتاب می‌تواند نسبت به دستگاه مرجع اینرسی یا دستگاه مرجع دیگری مثل دستگاه متصل به زمین باشد.

*** ژیروسکوپ یا گردش نما ابزاری برای اندازه‌گیری جهت و ماندن در راستای یک جهت مشخص است.

S_Ahmad

مدیر و موسس

همواره يادمان باشد: مردان بزرگ اراده مي‌کنند و مردان کوچک آرزو، لذا افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده‌هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ؛ پس همواره آنقدر کامل باش که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. برای اینکه بفهمید جایرو چگونه کار می کند یا چگونه با کمک آن زاویه را اندازه می گیرند به فیلم های آموزشی مراجعه کنید.
    مثل این فیلم:
    http://roboticngo.com/%D8%AC%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D9%86%D8%AC-%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-mpu6050/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا