توسعه دانش

راهنمای انتخاب باتری

از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده انواع دریل شارژی باتری آن می باشد. در واقع منبع تغذیه دریل های شارژی باتری آن هاست که در انواع مختلفی موجود هستند. هرکدام  از این باتری ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. اما قبل از معرفی و توضیح انواع باتری دریل بهتر است با چند مورد از اصطلاحات مربوط به آن ها آشنا شوید.

ظرفیت باتری دریل

ظرفیت باتری به معنای آن است که یک باتری پس از شارژ شدن تا چه مدتی می تواند جریان الکتریسیته را در خود نگه دارد. واحد اندازه گیری ظرفیت باتری آمپر ساعت است. به عنوان مثال یک باتری با ظرفیت ۲ آمپر ساعت می تواند ۲ آمپر جریان الکتریسیته را برای مدت ۳۰ دقیقه تولید کند.

ولتاژ باتری دریل

به میزان فشار داخل باتری دریل، ولتاژ می گویند که واحد اندازه گیری این پارامتر ولت است. ولتاژ باتری در واقع میزان قدرت آن را تعیین می کند.

عمر باتری دریل

به معنای آن است که باتری یک دریل چند بار می تواند به صورت کامل شارژ شود تا مجبور شوید آن را تعویض کنید.

زمان شارژ و دشارژ باتری دریل

به مقدار زمانی که طول می کشد تا پس از اتصال به برق باتری پر شود، زمان شارژ می گویند. همچنین به مدت زمان تخلیه شارژ نیز دشارژ می گویند. بعضی از مدل های کیت شارژ باتری مجهز به لامپ LED جهت نشان دادن میزان شارژ یا دشارژ باتری هستند.

اثر حافظه باتری

در زمانی که باتری حداکثر کارایی خود را ندارد از اصطلاح اثر حافظه استفاده می شود. در واقع تاثیر در حافظه به دلیل قدیمی شدن ابزار و یا شارژ نادرست آن اتفاق می افتد. مثلا در صورتی که دستگاه هنوز مقداری شارژ داشته و آن را به شارژر متصل کنید، اثر حافظه اتفاق می افتد و دفعه بعدی به صورت کامل شارژ نخواهد شد.

خود تخلیه گی

در هنگامی که برای مدتی از باتری دریل شارژی خود استفاده نکنید، به صورت خودکار شارژ آن تمام می شود و به این اتفاق خود تخلیه گی می گویند. این مورد در بعضی از باتری ها با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. به عنوان مثال باتری های نیکلی خود تخلیه گی بیشتری نسبت به باتری های لیتیوم-یونی دارند و در صورت عدم استفاده از با سرعت بیشتری شارژشان خالی می شود.

انواع باتری در دریل شارژی

باتری های قابل شارژ با توجه به مواد سازنده شان دارای مدل های مختلفی هستند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تولیدکنندگان ابزارالات شارژی با تغییر در مواد سازنده باتری ها توانسته اند باتری های سبک تر و کارآمدتری را وارد بازار کنند. در ادامه به سه مدل از رایج ترین انواع باتری ها در دریل های شارژی می پردازیم.

  • نیکل-کادمیوم (NiCd)
  • نیکل-هیدرید فلز (Ni-MH)
  • لیتیوم-یون (Li-Ion)

مدیر و موسس

همواره يادمان باشد: مردان بزرگ اراده مي‌کنند و مردان کوچک آرزو، لذا افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده‌هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ؛ پس همواره آنقدر کامل باش که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا